Archiwa tagu: akcesoria plastyczne

Wersje farb akrylowych

Istnieje wiele producentów farb akrylowych, od sprawdzonych zachodnich marek po nowości sprowadzane ze wschodu od 2010 roku w Polsce akryle można zakupić z logiem ponad czterdziestu pięciu producentów. Każdy ma swoją tajemną procedurę produkcji, każdy wyróżnia się odpowiednią gammą i temperaturą oraz jakością, jednak podchodząc do zakupów farb akrylowych jest coś ważniejszego niż pochodzenie, a rodzaj, jaki zaoferuje nam sklep plastyczny. Poznając wersje stawiamy pierwszy krok do pogłębiania naszej wiedzy. Rozpoczynamy, więc zwiedzanie akrylowego świata plastycznego.

Różnorodność produktów akrylowych to nie tylko farby przeznaczone na płótno malarskie to akryle dekoracyjne, modelarskie, rękodzielnicze, a nawet te do tkanin. Ogólnie rzecz biorąc wersje farb akrylowych dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: farby akrylowe o konsystencji kremu w tubkach, farby akrylowe puszkach i płynne w pojemnikach. Producenci oferują poszczególne rodzaje farb w pojemniczkach różnej wielkości, od maleńkich tubek po wielkie puszki wielkości aż dziewiętnastu litrów. Niemal wszyscy producenci sprzedają giętkie puszki z dozownikiem, który uniemożliwia zaschnięcie farby w opakowaniu i pozwala odmierzyć tylko niezbędną jej ilość. Wersje farb akrylowych to również umieszczanie w sprzedawanych zestawach malarskich farb o odpowiedniej gammie. Warto wiedzieć, że jeśli w pojemniku kolor tradycyjny zastąpiono syntetycznym, uwidocznione jest to na etykiecie opisującej odcień, można też to poznać po samej nazwie koloru. Zastępowanie jednych pigmentów innymi obniża cenę niektórych barw. Wersje farb ich opakowanie ilość i konsystencja nie określa ściśle metodyką technik malarskich. Farby akrylowe to technika, którą malarz musi wypracować sobie sam jest nie powtarzalna i stu procentowo inna w rękach każdego plastyka
 

Farby witrażowe czy do porcelany

W chwili, gdy naszym małym marzeniem jest zamalowanie szklanej powierzchni, a w szufladzie z akcesoriami plastycznymi posiadamy tylko tubki farby witrażowej i słoiczki farbek do porcelany, co będzie najodpowiedniejsze pod względem wytrzymałości czasowej jak również i efektu, który uzyskamy po zakończeniu pracy? Warto poznać właściwości farb i ich przeznaczenie, aby w przyszłości być zorientowanym, do czego możemy użyć danych farb. Przede wszystkim farby witrażowe oprócz pokrywania szkła nadają się do malowania pleksi, porcelany czy płytek ceramicznych najczęściej nie wymagają wypalania piecowego i są odporne na warunki atmosferyczne, czyli deszcz wilgoć i mocne nasłonecznienie, natomiast farby do porcelany w wielu wypadkach to zestawy farb do wypalania piecowego, choć można również dostać farby na bazie silikonów, gdzie powierzchnię, którą naniesiemy na szkło w ostateczności zamalowujemy lakierem bezbarwnym utrwalającym cały efekt. Farby do porcelany mogą służyć do zdobienia metalu, szkła, gliny, a nawet miedzi. Malować można używając farby prosto ze słoiczka, albo też odlewając odpowiednią ilość na paletę i mieszając z wodą, co pozwoli osiągnąć różny odcień farby, co jest dość dobrym rozwiązaniem i pozwala uzyskać kolory, jakie nie zaoferuje nam żaden sklep plastyczny. Jeżeli posiadamy kawałek szkła bądź płaską szybę zarówno farby witrażowe jak i ceramiczne są odpowiednim rozwiązaniem, jakiego wybierzemy producenta i odcienie to już kwestia indywidualna.

 

Pióra i świat plastyczny

Pióra stalówki najczęściej wykorzystujące tusz znamy przede wszystkim z czasów sięgających kilka wieków wstecz, do dziś posługują się nimi artyści pisarze, są symbolem elegancji polityków, ale czy mają zastosowanie w świecie rysunku i malowaniu farbami chociażby olejnymi czy akrylowymi? Oj tak otóż piórka mogą być podstawowym narzędziem rysownika! Warto wiedzieć, że piórka stalówki są bardzo pożyteczne przy malowaniu cieni i tworzenia konturów. Obrazy ręcznie malowane wiszące w galeriach posiadają ślady wykorzystania piór! Przede wszystkim dobre efekty uzyskuje się łącząc je z całą olbrzymią gamą materiałów barwiących. Piórka stalówki z akwarelami, farbami olejnymi, tuszami czy nawet specyficznymi flamastrami. Spotykało się prace oparte na piórkach i pastelach. Sklep plastyczny w swoich zasobach niekiedy piórka, choć najlepsze są te w wersach technicznych, do szkicowania i malowania nie zbyt dobrym pomysłem będą pióra z plastikowymi końcówkami, dają one zbyt delikatne i zbyt nie regularne kreski. Co można wykonać piórkiem? A np.: w połączeniu z tuszem możemy wykonać wszelkiego rodzaju cieniowania, do których zalicza się punktowanie, kreskowanie, kratkowanie i wiele innych. Świat plastyczny jest magiczny ponieważ pozwala na rozwój wyobrażeń, a łączenie stylów technik i akcesoriów dla malarzy i rysowników niekiedy daje cudowny i zadziwiający blask.

Sztaluga aluminiowa? Czemu nie!

Przeglądając statystyki popytu na akcesoria malarskie zauważa się ostatni czasy wzrost zainteresowania sztalugami aluminiowymi. Ich sprzedaż w 2010 roku wzrosła o 29% w porównaniu do lat ubiegłych podaje sklep dla plastyków! Czym jest to spowodowane, co może nam zaoferować taka sztaluga aluminiowa?

Przyczyną konsumenckich wyborów jest niewątpliwie jej lekkość, całkowita waga przykładowej sztalugi aluminiowej wraz z pokrowcem nie przekracza 850g. Jest to niebywałe ułatwienie dla sympatyków malarstwa plenerowego. W torbie, jaką dźwiga malarz przez szlaki, doliny i inne cudowne miejsce często znajdują się zestawy malarskie, niekiedy na plecach widoczne są tuby rysunkowe, toteż po aluminiowa sztaluga staje się wielkim udogodnieniem zachowując siłę na konkretną pracę malarską nie na męczące pokonywanie odległości. Wytrzymałość i stabilność dzięki trzem regulowanym nogom to nie tylko, co przesądza o zakupie. Większość sztalug, jakie oferuje sklep plastyczny posiada jeszcze dodatkowe funkcje. Z tych najważniejszych warto wspomnieć o półce, która łączy dwie nogi sztalugi z podstawką, dzięki czemu znajdujemy miejsce na postawienie mediów malarskich bądź oparcia samego podobrazia. W zależności od wersji sztalugi posiadają uchwyty na pędzle i inne akcesoria oraz możliwość regulacji znajdujących się w nich półek! Można być tradycjonalistą i nieść drewniane konstrukcję, albo iść za duchem czasu i wybrać nowoczesność aluminiową. Statystyki nie kłamią i ukazują mądre wybory!
 

Materiały rysunkowe do aktów

Pragniemy stworzyć obraz olejny, który będzie przestawiał akt mężczyzny kobiety, mniej więcej znajmy podstawy rysunku i wiemy już jak poprowadzić pierwsze linie, jednak, co dalej jakie materiały malarskie wykorzystać by nasz szkic postaci który zaraz zakryje płótno malarskie był całkowicie poprawny? Warto spojrzeć trochę szkoły malarskie, a nawet krótkie weekendowe kursy dla amatorów tu często znajdziemy sesje rysowania ciągle tego samego, które dzieła się na tzw. przerywane „pięciominutówki”, podczas których szkicuje się inny model. Pierwszym ważnym narzędziem staje się ołówek miękki 4B ewentualnie węgiel w sztyfcie, który na pewno posiada pierwszy sklep dla plastyków. Jeżeli zdecydowaliśmy się, że rysunek pozostaje i nie będziemy korzystali z farb olejnych czy akrylowych tubek trzeba byłoby utrwalić nasze kreski na płótnie malarskim, tu z pomocą przychodzą nam profesjonalne media. Pierwsza rzecz gotowe środki w spray, ewentualne płynne utrwalacze. Kolejnym ważnym materiałem mogą być pastele, rysunek wykończony szarą czy brązową pastelą daje efekt niekiedy przewyższające niektóre obrazy ręcznie malowane. Sklepy plastyczne to dziś tak naprawdę raj dla hobbystów tym bardziej, że jeszcze do tego wszystkiego można zamawiać przez Internet, jednakże nie zależne, jakie materiały rysunkowe czy malarskie będziemy posiadać trzeba do nich podchodzić bardzo estetycznie, czasem obraz wykonany ołówkiem trzeba wykończyć, np. piórem.
 

Pędzel łagodzący

Przeglądając półki sklepu plastyczne często napotykamy na artykuły i materiały które nie zawiera nasz zestaw malarski. W śród drewnianych czy jednorazowych palet, olbrzymiej ilości mediów i żywic wykorzystywanych zarówno przy tworzeniu akrylami jak i farbami olejnymi znajdują się pędzle profesjonalne. Szczecinaki, trawki, precyzyjne czy płaskie to nie pełny komplet! Do olbrzymich zbiorów możemy też doliczyć pędzel do łagodzenia konturów! Do czego służy i jakie możemy wykonać nim prace?
Pędzle do łagodzenia konturów są najczęściej wykonane z włosia borsuka posiadają ocynkowaną skuwkę bądź zwykłą bindle. Tu zakres wielkości dostępny jest od 50 nawet do 125 mm co pozwala dobrać odpowiedni pędzel do wielkości podobrazia na jakim aktualnie malujemy. Warto wiedzieć, że pędzel ten przeznaczony do łagodzenia przejść barwnych i konturów, łagodzenia przejść laserunku i zmiękczania półkryć aby stapiały się niedostrzegalnie. Wykorzystywanie tego rodzaju pędzli jest niezwykle cenne przy technice sfumato tam gdzie i kontury i płaszczyzny muszą mieć niedostrzegalne przejścia tonalne. O ile nie stać nas na profesjonalne pędzle łagodzące kontury tańsze, a równie dobre do tego celu są pędzle z włosia kozy, dostępne również w niektórych wybranych internetowych bądź stacjonarnych sklepach plastycznych.